Rodič ako detský vzor

Kategórie
 
 
 
 
 

Rodič ako detský vzor

vzor pre deti

Dátum: 01.11.2019   Čítanie na: 5 min.

Azda najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvňuje správanie detí v ich budúcom živote je to, ako sa správajú ich rodičia.

Je to kvôli tomu že práve oni s nimi trávia najviac času, od narodenia až po ukončenie ich vývoja.

Preto je veľmi dôležité aby sme konali zodpovedne a uvedomovali si, že sme príkladom pre naše deti. “Children see, children do,” v preklade znamená: “čo deti vidia, to robia.”

Jedna zo starších kampaní na túto stránku ľudského dospievania upozornila videom, ktoré zasiahlo nejedného sledovateľa.

 

 

Vedecké výskumy dokázali že vystupovanie okolitých ľudí u dojčiat sa neskôr odzrkadlilo na ich vlastnom chovaní. Niektorí si môžu povedať: "to je blbosť aby tak malé dieťa vnímalo zlé správanie.” Vedzte že vníma každé vaše správanie ajkeď nerozlišuje či je zlé alebo dobré. Opakované zlé móresy sa môžu v detskej hlave prezentovať ako bežné, v preklade: “to robí moja mamina, to môžem robiť aj ja.”

kuchynka pre chalpcov
Práve pre to, aby sme naše deti nenavykli na spoločensky nesprávne chovanie, by sme im mali ukázať a motivovať ich k činnostiam, ktoré sú prospešné pre ich budúci život. Jednou z týchto aktivít sú nepochybne domáce práce. Domáce práce pomáhajú u detí vybudovať precíznosť, pracovitosť a z istej časti aj kreativitu. Možno si hovoríte: “čo má kreativita spoločné s domácimi prácami?” A čo také varenie? Aha, to by šlo, však?  Kuchyňa je pre deti takým magickým miestom, ktoré chcú prebádať preto nie je ťažké ich k tejto činnosti naviesť. Varenie s deťmi môže byt veľká zábava no niekedy môže spôsobovať stres, predsalen deti ešte nemajú tak dobre vyvinuté motorické schopnosti ako dospelí. A preto sa môže stať, že sa niečo vyleje, vysype či nedaj bože rozbije. Častokrát sú práve toto dôvody, prečo deti do kuchyne nepustíme ajkeď miešanie krémov, miesenie cesta či váženie cukru je veľkým lákadlom nie len pre dievčatá, ale aj chlapcov. 


Veľmi dobrým spôsobom ako poskytnúť deťom radosť z varenia, no popritom nespôsobiť chaos v kuchyni, je umožniť im realizovať sa v ich vlastnej kuchynke, kde môžu zdokonalovať svoje kulinárske zručnosti a objavovať pre nich zatiaľ neznámy svet dospeláckych činností,  využitím bezpečného príslušenstva.

Detské kuchynky odporúčané pre deti už od troch rokov, spájajú dve obľúbené detské činnosti, ktorými sú hry a napodobňovanie rodičov.

Táto hra na šéfkuchára je pútavá nie len pre jedináčika, ale aj súrodencov. Takto sa dokážu zahrať celé hodiny a popritom si budovať vzťah založený na tolerancii a férovosti keďže v kuchyni sú vždy činnosti, ktoré nás bavia menej a tie, ktoré viac. Práve pre to budú deti nútené vytvoriť si systém a naučiť sa kompromisu. Ďaľším z benefitov tejto hry je priestor oboznámiť dieťa s princípmi zdravého stravovania, pomocou napodobenín rôznych potravín, pretože ako sa hovorí: “v zdravom tele, zdravý duch.”

Detské kuchynky, takisto ako aj príslušentvo a potraviny, sú vyrobené z bezpečných materiálov, prevažne plastov a dreva. Mnohé z pracovných liniek obsahujú aj zvukové či svetelné efekty, čo predstavuje pre deti ešte väčší zážitok keďže v značnej miere imitujú tie naozajstné spotrebiče, ktoré používa mamina a tatino. 


Pomôžte svojim deťom pochopiť činnosti, týkajúce sa prípravy pokrmov, čím si osvoja základy, ktoré môžu neskôr využiť pri ozajstnom varení a verte či nie títo malí pomocníci vám značne spríjemnia a skrátia hodiny strávené pri sporáku. Bez pochýb sa vám neskôr za tieto zručnosti poďakujú. A kto vie, možno zistíte že máte doma kuchársky talent. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia